LKS1V183MESC
LKS1V183MESC
LKS1V183MESC
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35volts 18000uF 85c 35x35x10L/S
SOT-23
LKS1V183MESC Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LKS
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 18000μF
Voltage - Rated DC 35V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.38118mA
Ripple Current4.05A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 4.05A @ 120Hz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKS1V183MESC
The LKS1V183MESC from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 35volts 18000uF 85c 35x35x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C