LLG2G331MELZ45
LLG2G331MELZ45
LLG2G331MELZ45
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400Volts 330uF 20% 85 Degree
SOT-23
LLG2G331MELZ45 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LLG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.08mA
Ripple Current1.7A
Test Frequency120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.431A @ 50kHz
Diameter 22mm
Height 45mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About LLG2G331MELZ45
The LLG2G331MELZ45 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400Volts 330uF 20% 85 Degree.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C