LLS2D102MELA
LLS2D102MELA
LLS2D102MELA
Nichicon
LLS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.28A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LLS2D102MELA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LLS
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.34mA
Ripple Current3.28A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 3.28A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.92A @ 50kHz
Diameter 25mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.575 40.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1592 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LLS2D102MELA Product Details
LLS2D102MELA Overview
Full charge results in a ripple current of 4.92A @ 50kHz.If the charge is low, ripple current is 3.28A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.575 40.00mm.Rated DC voltage is 200V for this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
LLS2D102MELA Features
the ripple current is 4.92A @ 50kHz.
the ripple current is 3.28A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -40°C~85°C