EEU-FR1A681
EEU-FR1A681
EEU-FR1A681
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
EEU-FR1A681 Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2010
Series FR
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 680μF
Terminal Pitch3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.068mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.19
Impedance56mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 712.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 950mA @ 100kHz
ESR 56 mΩ
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:13699 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FR1A681
The EEU-FR1A681 from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C