UPW1A152MPD6TD
UPW1A152MPD6TD
UPW1A152MPD6TD
Nichicon
NICHICON UPW1A152MPD6TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 1500UF, 10V, 20%, RADIAL
SOT-23
UPW1A152MPD6TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 10V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.45mA
Ripple Current1.224A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.21
Impedance45mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.224A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPW1A152MPD6TD
The UPW1A152MPD6TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features NICHICON UPW1A152MPD6TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 1500UF, 10V, 20%, RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C