UPV1H390MGD1TA
UPV1H390MGD1TA
UPV1H390MGD1TA
Nichicon
UPV 39μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 260mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
UPV1H390MGD1TA Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPV
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 39μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0585mA
Ripple Current260mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.1
Impedance500mOhm
Ripple Current @ High Frequency 260mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UPV1H390MGD1TA Product Details
UPV1H390MGD1TA Overview
In terms of ripple current, it is 260mA @ 100kHz at full charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated voltage (URdc) to 50V.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
UPV1H390MGD1TA Features
the ripple current is 260mA @ 100kHz.
an operating temperature of -55°C~105°C