UPS2F4R7MPD
UPS2F4R7MPD
UPS2F4R7MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 315volts 4.7uF 10x16 20% 5LS
SOT-23
UPS2F4R7MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 315V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 160V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 159.22μA
Ripple Current45mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS2F4R7MPD
The UPS2F4R7MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 315volts 4.7uF 10x16 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C