25YXG1000MEFC12.5X20
25YXG1000MEFC12.5X20
25YXG1000MEFC12.5X20
Rubycon
YXG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
25YXG1000MEFC12.5X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series YXG
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.24.0060
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 5mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance35mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.14A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
25YXG1000MEFC12.5X20 Product Details
25YXG1000MEFC12.5X20 Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.9A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 1.14A @ 120Hz.Keep your seated height below 0.866 22.00mm.A voltage of 25V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
25YXG1000MEFC12.5X20 Features
the ripple current is 1.9A @ 100kHz.
the ripple current is 1.14A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C