EEE-HC0J220R
EEE-HC0J220R
EEE-HC0J220R
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEE-HC0J220R Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Surface Mount Land Size 0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2008
Series HC
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 1mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 1717
Voltage 6.3V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current26mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 26mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.2mA @ 10kHz
Ripple Current (AC) 26mA
Diameter 4mm
Height 5.8mm
Height Seated (Max) 0.228 5.80mm
Length 5.5mm
Width 4.3mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:19022 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-HC0J220R Product Details
EEE-HC0J220R Overview
In terms of ripple current, it is 44.2mA @ 10kHz at full charge.The ripple current is 26mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.228 5.80mm.Voltage - Rated DC of 6.3V is required to operate this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~105°C.
EEE-HC0J220R Features
the ripple current is 44.2mA @ 10kHz.
the ripple current is 26mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -40°C~105°C