UKL1V681MHD1TN
UKL1V681MHD1TN
UKL1V681MHD1TN
Nichicon
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UKL1V681MHD1TN Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 680μF
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current840mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1V681MHD1TN
The UKL1V681MHD1TN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C