UPM0J122MPD
UPM0J122MPD
UPM0J122MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 1200uF 10x20 20% 5LS
SOT-23
UPM0J122MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UPM
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1200μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.2268mA
Ripple Current895mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.24
Impedance65mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 930mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06A @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM0J122MPD
The UPM0J122MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 1200uF 10x20 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C