UPM1V681MHD1TO
UPM1V681MHD1TO
UPM1V681MHD1TO
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680uF 35V 105c
SOT-23
UPM1V681MHD1TO Datasheet PDF
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 1998
Series UPM
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.714mA
Ripple Current1.37A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance36mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.41A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7A @ 10kHz
Dissipation Factor0.12 %
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
REACH SVHC No SVHC
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM1V681MHD1TO
The UPM1V681MHD1TO from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680uF 35V 105c.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C