UPS0J221MED1TD
UPS0J221MED1TD
UPS0J221MED1TD
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UPS0J221MED1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.04158mA
Ripple Current250mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance500mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPS0J221MED1TD
The UPS0J221MED1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C