UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP
Nichicon
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UVR1V4R7MDD6TP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UVR
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 1.4986mm
Lead Spacing0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current25mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 40mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 80mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVR1V4R7MDD6TP
The UVR1V4R7MDD6TP from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C