50YXG1500MEFC16X35.5
50YXG1500MEFC16X35.5
50YXG1500MEFC16X35.5
Rubycon
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50YXG1500MEFC16X35.5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series YXG
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance19mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.89A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.15A @ 100kHz
Diameter 16mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.476 37.50mm
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50YXG1500MEFC16X35.5
The 50YXG1500MEFC16X35.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C