400TXW82MEFR18X25
400TXW82MEFR18X25
400TXW82MEFR18X25
Rubycon
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400TXW82MEFR18X25 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series TXW
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 82μF
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 610mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 915mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.083 27.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400TXW82MEFR18X25
The 400TXW82MEFR18X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C