UPX1V3R3MPD1TD
UPX1V3R3MPD1TD
UPX1V3R3MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UPX1V3R3MPD1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPX
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusNot For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 20000 Hrs @ 105°C
Ripple Current101mA
Polarization Polar
Life (Hours) 20000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 75.75mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 101mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Length 12.5mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPX1V3R3MPD1TD
The UPX1V3R3MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C