MAL215657272E3
MAL215657272E3
MAL215657272E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 2700uF 40V 20% (22 X 25mm) 0.097 Ohm 2470mA 2000 hr 85C Bulk
SOT-23
MAL215657272E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 156 PUM-SI
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 40V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 2700μF
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 97mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 40V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.22mA
Ripple Current2.47A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance57mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.47A @ 100Hz
Diameter 22mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL215657272E3
The MAL215657272E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 2700uF 40V 20% (22 X 25mm) 0.097 Ohm 2470mA 2000 hr 85C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C