UPJ1C681MHD6TO
UPJ1C681MHD6TO
UPJ1C681MHD6TO
Nichicon
UPJ 680μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 815mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1C681MHD6TO Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 16V
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current815mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 815mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 985mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm
Length 15mm
QuantityUnit PriceExt. Price
UPJ1C681MHD6TO Product Details
UPJ1C681MHD6TO Overview
In terms of ripple current, it is 985mA @ 10kHz at full charge.The ripple current is 815mA @ 120Hz at the lowest charge.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.650 16.50mm.Voltage - Rated DC of 16V controls this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UPJ1C681MHD6TO Features
the ripple current is 985mA @ 10kHz.
the ripple current is 815mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C