25PX2200MEFCG412.5X20
25PX2200MEFCG412.5X20
25PX2200MEFCG412.5X20
Rubycon
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25PX2200MEFCG412.5X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series PX
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.22.00.20
Capacitance 2200μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.55mA
Ripple Current1.09A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.09A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2535A @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25PX2200MEFCG412.5X20
The 25PX2200MEFCG412.5X20 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C