Z8F1232QJ020SG
Z8F1232QJ020SG
Z8F1232QJ020SG
Zilog
12KB 12K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F1232 28 Pin 20MHz 3.3V 28-VQFN
SOT-23
Z8F1232QJ020SG Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN
Surface MountYES
Number of Pins 28
Operating Temperature0°C~70°C TA
PackagingTray
Series Encore!®
Published 2011
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 28
Terminal Finish Tin (Sn)
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F1232
Pin Count28
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3/3.3V
Memory Size12kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 23
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 12KB 12K x 8
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Access Time 20 μs
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 2
CPU Family Z8
Length 5mm
Height Seated (Max) 1mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3866 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
Z8F1232QJ020SG Product Details
Z8F1232QJ020SG Overview
A 28-VQFN package is included. In total, it has 23 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of 0°C~70°C TA. Encore!® series components belong to this electrical component. Its program memory size is 12KB 12K x 8. There is a eZ8 Core Processor inside MCU that provides this device with its power. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. Microcontroller is known that the chip has 28 terminations in total. The part works on a 8-bit basis. An output voltage of 3.3V volts is available for this Microcontroller chip. The Microcontroller chip has NO DMA channels. 12kB memory size belongs to the part. Z8F1232 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 20MHz, as long as it is operated at a low power consumption. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. On the chip, there are 28 pins that are accessible. A total of 2 timers/counters are included in the package. A total of 28 pins are present. Devices based on the Z8 series of CPUs are embedded in the device.