CGS183U075V4C
CGS183U075V4C
CGS183U075V4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CGS 18000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 14.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
CGS183U075V4C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series CGS
Published 2012
Size / Dimension 2.000Dia 50.80mm
Tolerance -10% +75%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 18000μF
Voltage - Rated DC 75V
Lead Pitch 22mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 6.97mA
Ripple Current14.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 14.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.85A @ 10kHz
Diameter 50.8mm
Height 105mm
Height Seated (Max) 4.125 104.78mm
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:199 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
CGS183U075V4C Product Details
CGS183U075V4C Overview
During full charge, the ripple current is 18.85A @ 10kHz.To perform its function fully, 9mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 14.5A @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 4.125 104.78mm.Rated DC voltage of 75V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
CGS183U075V4C Features
the ripple current is 18.85A @ 10kHz.
the ripple current is 14.5A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 75V
an operating temperature of -40°C~85°C