LKG1H153MKN
LKG1H153MKN
LKG1H153MKN
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 50 Volts 20% Tol.
SOT-23
LKG1H153MKN Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Surface MountNO
Terminal Shape LUG
Mounting FeatureCHASSIS MOUNT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series LKG
Size / Dimension 1.575Dia 40.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Number of Terminations 2
Termination Lug
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 15000μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch14mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.551 14.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.59808mA
Ripple Current6.1A
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 6.1A @ 120Hz
Diameter 40mm
Height Seated (Max) 3.268 83.00mm
Length 80mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:542 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG1H153MKN
The LKG1H153MKN from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 15000uF 50 Volts 20% Tol..
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C