UPW1E220MDD1TD
UPW1E220MDD1TD
UPW1E220MDD1TD
Nichicon
UPW 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
UPW1E220MDD1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series UPW
Published 2008
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0165mA
Ripple Current54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
UPW1E220MDD1TD Product Details
UPW1E220MDD1TD Overview
In terms of ripple current, it is 180mA @ 100kHz at full charge.In order for 2.4Ohm to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the charge is lowest, the ripple current is 54mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Voltage - Rated DC of 25V is required to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
UPW1E220MDD1TD Features
the ripple current is 180mA @ 100kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C