450CXW180MEFR18X45
450CXW180MEFR18X45
450CXW180MEFR18X45
Rubycon
PENCIL CAP
SOT-23
450CXW180MEFR18X45 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series CXW
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 180μF
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 1.09A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.18A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 450CXW180MEFR18X45
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C