229LBA016M2EC
229LBA016M2EC
229LBA016M2EC
Illinois Capacitor
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
SOT-23
229LBA016M2EC Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series LBA
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 22000μF
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 37.68mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 7.04mA
Ripple Current4.13A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.4
Ripple Current @ Low Frequency 4.13A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.1625A @ 10kHz
Custom Capabilities Capacitance Tolerance
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 229LBA016M2EC
The 229LBA016M2EC from Illinois Capacitor is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C