Welcome to Hotenda.com Online Store!

IPB100N04S2L03ATMA2
Infineon Technologies
IPB100N04S2L03ATMA2 datasheet pdf and Transistors - FETs, MOSFETs - Single product details from Infineon Technologies stock available on our website
SOT-23
IPB100N04S2L03ATMA2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 31 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~175°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | OptiMOS™ |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 2 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PSSO-G2 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 300W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 300W |
| Case Connection | DRAIN |
| Turn On Delay Time | 19 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3m Ω @ 80A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6000pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 100A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 230nC @ 10V |
| Rise Time | 51ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 4.5V 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Fall Time (Typ) | 27 ns |
| Turn-Off Delay Time | 77 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 100A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Dual Supply Voltage | 40V |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 400A |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 810 mJ |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.651936 | $1.651936 |
| 10 | $1.558430 | $15.5843 |
| 100 | $1.470216 | $147.0216 |
| 500 | $1.386997 | $693.4985 |
| 1000 | $1.308488 | $1308.488 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
