Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXFH50N60P3
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 145m Ω @ 500mA, 10V ±30V 6300pF @ 25V 94nC @ 10V TO-247-3
SOT-23
IXFH50N60P3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 30 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | HiPerFET™, Polar3™ |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 1040W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 1.04kW |
| Case Connection | DRAIN |
| Turn On Delay Time | 31 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 145m Ω @ 500mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 4mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6300pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 94nC @ 10V |
| Rise Time | 20ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Fall Time (Typ) | 17 ns |
| Turn-Off Delay Time | 62 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 50A |
| Threshold Voltage | 5V |
| JEDEC-95 Code | TO-247AD |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 0.145Ohm |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 600V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 125A |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 1000 mJ |
| Height | 21.46mm |
| Length | 16.26mm |
| Width | 5.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $28.460160 | $28.46016 |
| 10 | $26.849208 | $268.49208 |
| 100 | $25.329441 | $2532.9441 |
| 500 | $23.895699 | $11947.8495 |
| 1000 | $22.543112 | $22543.112 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
