DSPIC33CH128MP506T-I/MR
DSPIC33CH128MP506T-I/MR
DSPIC33CH128MP506T-I/MR
Microchip Technology
152KB 152K x 8 FLASH, PRAM dsPIC 16-Bit Dual-Core Microcontroller dsPIC™ 33CH Series DSPIC33CH128MP506 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33CH128MP506T-I/MR Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 5 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Mounting Style SMD/SMT
Qualification AEC-Q100
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number DSPIC33CH128MP506
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 34x12b; D/A 4x12b
Product Status Active
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series dsPIC™ 33CH
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.5mm
Base Part Number DSPIC33CH128MP506
JESD-30 Code S-PQCC-N64
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 53
Speed 180MHz, 200MHz
RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH, PRAM
Core Size 16-Bit Dual-Core
Program Memory Size 152KB 152K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 300mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 34x12b; D/A 4x12b
Data Bus Width 16 bit
Number of Timers/Counters 1 Timer
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
EEPROM Size -
On Chip Program ROM Width 8
Boundary Scan YES
Low Power Mode YES
Screening Level TS 16949
Format FLOATING-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 16000
Number of Cores 2 Core
Number of External Interrupts 4
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture MULTIPLE
On Chip Data RAM Width 8
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 9mm
Height Seated (Max) 1mm
Width 9mm
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CH128MP506T-I/MR Product Details
DSPIC33CH128MP506T-I/MR Overview
The package has a 64-VFQFN Exposed Pad shape. With 53 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 16-Bit Dual-Core core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH, PRAM. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The dsPIC™ 33CH series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 152KB 152K x 8. There's a dsPIC Core Processor inside. The IC chip fits into the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 64 terminations on the IC chip. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. It is possible to find alternatives to the base part number DSPIC33CH128MP506 by using the part number search tool. In total, it has 1 Timer timers and counters in it. The clock frequency is 64MHz. As part of the part, there are 4 external interrupts that can be used.