PIC16F1455-I/ML
PIC16F1455-I/ML
PIC16F1455-I/ML
Microchip Technology
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1455 16 Pin 48MHz 16-VQFN Exposed Pad
SOT-23
PIC16F1455-I/ML Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Number of Pins 16
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Mounting Style SMD/SMT
Interfaces I2C/SPI/USART/USB
Package Tube
Base Product Number PIC16F1455
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Product Status Active
Number of I/Os 11 I/O
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type I2C, SPI, USB
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology / Atmel
Tradename PIC
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2010
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 16
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Frequency 48MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number PIC16F1455
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Memory Size14kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 8
Speed 48MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 14KB 8K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Bit Size 8
Data Converter A/D 5x10b; D/A 1x5b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 3 Timer
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size -
Number of Programmable I/O 11
Number of ADC Channels 5
Number of PWM Channels 2
Number of I2C Channels 1
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Height 950μm
Length 4mm
Width 4mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:4074 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1455-I/ML Product Details
PIC16F1455-I/ML Overview
Packaged in a 16-VQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 8 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series includes this electrical component. There is 14KB 8K x 14 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 16 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 14kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC16F1455. In the case of 48MHz frequency operation, it can perform efficiently. The chip has 16 pins. The clock has 3 Timer timers/counters to keep track of the time. A total of 11 programmable I/Os are available on this board. A total of 5 ADC channels are present in this device. There are 2 PWM channels that are used by the device. An 1-channel PWM controller is used by the device.