PIC16F1938-E/SP
PIC16F1938-E/SP
PIC16F1938-E/SP
Microchip Technology
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1938 28 Pin 32MHz 3.3V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F1938-E/SP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface MountNO
Number of Pins 28
Supplier Device Package 28-SPDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
Data Converters A/D 11x10b
Package Tube
Base Product Number PIC16F1938
Mfr Microchip Technology
Product Status Active
Number of I/Os 25 I/O
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature - 40 C
Interface Type EUSART, MI2C, SPI
RoHS Details
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTube
Series PIC® XLP™ 16F
Published 2010
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 28
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional FeatureALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Max Power Dissipation800mW
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 3.3V
Frequency 32MHz
Base Part Number PIC16F1938
Pin Count28
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size28kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 25
Speed 32MHz
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER, RISC
Core Processor PIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 28KB 16K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 8mA
Bit Size 8
Data Converter A/D 11x10b
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels YES
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) 16384
EEPROM Size 256 x 8
On Chip Program ROM Width 14
CPU Family PIC
Number of ADC Channels 11 Channel
Product MCU
Product Category8-bit Microcontrollers - MCU
Device CorePIC
Length 34.671mm
Width 7.24 mm
Height 3.43 mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1938-E/SP Product Details
PIC16F1938-E/SP Overview
28-DIP (0.300, 7.62mm)-packages are available. There are 25 I/O ports on this device. Device mounting type Through Hole is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 8-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 16F series. This program memory has a size of 28KB 16K x 14, which indicates what the size of the program memory is. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 28 terminations on MCU chip. You get a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 28kB. The base part number PIC16F1938 provides alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 32MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. In this chip, 28 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 5 timers/counters. It has 28 pins in total. In addition to this, the device is embedded with the the PIC CPU family. Some of these features include ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ, for example, as one example. In total, it has 11 Channel ADC channels for the measurement of signals.
PIC16F1938-E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package