Welcome to Hotenda.com Online Store!

APT8020JLL
Microsemi Corporation
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 200m Ω @ 16.5A, 10V ±30V 5200pF @ 25V 195nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
SOT-23
APT8020JLL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 30.000004g |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | POWER MOS 7® |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 4 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Voltage - Rated DC | 800V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Terminal Position | UPPER |
| Terminal Form | UNSPECIFIED |
| Current Rating | 33A |
| Pin Count | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation-Max | 520W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 520W |
| Case Connection | ISOLATED |
| Turn On Delay Time | 12 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200m Ω @ 16.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 2.5mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5200pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 195nC @ 10V |
| Rise Time | 14ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Fall Time (Typ) | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 39 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 33A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 0.2Ohm |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 800V |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 3000 mJ |
| Height | 9.6mm |
| Length | 38.2mm |
| Width | 25.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $39.93000 | $39.93 |
| 10 | $37.33900 | $373.39 |
| 25 | $34.53320 | $863.33 |
| 100 | $32.37480 | $3237.48 |
| 250 | $30.21648 | $7554.12 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from Microsemi Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
