Welcome to Hotenda.com Online Store!

74ACT16374MTDX
ON Semiconductor
4.5V~5.5V 71MHz 16 Bit D-Type Flip Flop 74ACT16374 48 Pins 80μA 74ACT Series 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
74ACT16374MTDX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74ACT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | D-Type |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Frequency | 71MHz |
| Base Part Number | 74ACT16374 |
| Function | Standard |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 16 |
| Clock Frequency | 71MHz |
| Propagation Delay | 7.9 ns |
| Turn On Delay Time | 5.1 ns |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 80μA |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -24mA |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.620460 | $1.62046 |
| 10 | $1.528736 | $15.28736 |
| 100 | $1.442203 | $144.2203 |
| 500 | $1.360569 | $680.2845 |
| 1000 | $1.283556 | $1283.556 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
