ECA-1HHG330
ECA-1HHG330
ECA-1HHG330
Panasonic Electronic Components
NHG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
ECA-1HHG330 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2011
Series NHG
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method AMMO PACK
Voltage - Rated AC 50V
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 50V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current90mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.12 %
Lead/Base Style Straight
Ripple Current (AC) 90mA
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:18996 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ECA-1HHG330 Product Details
ECA-1HHG330 Overview
A full charge has a ripple current of 180mA @ 100kHz volts.In the lowest charge, the ripple current is 90mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.472 12.00mm (Max).With 0.12 % dissipation factor, it operates normally.A voltage of 50V DC operates this capacitor.There is a voltage of 50V on this capacitor.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
ECA-1HHG330 Features
the ripple current is 180mA @ 100kHz.
the ripple current is 90mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -55°C~105°C