EEE-TP1V470AP
EEE-TP1V470AP
EEE-TP1V470AP
Panasonic Electronic Components
SOT-23
EEE-TP1V470AP Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount PCB, Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2008
Series TP
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3/e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN/TIN BISMUTH
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 35V
Lead Pitch 3.1mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
Lead Diameter 900 μm
Size Code 3333
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 16.4μA
Ripple Current270mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance200mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 175.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 270mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.16 %
Ripple Current (AC) 270mA
Diameter 8mm
Height 10.2mm
Height Seated (Max) 0.402 10.20mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:5460 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-TP1V470AP Product Details
EEE-TP1V470AP Overview
A full charge means 270mA @ 100kHz ripple current.200mOhm must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.The ripple current is 175.5mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.402 10.20mm.There is a dissipation factor of 0.16 %.Voltage - Rated DC - is 35V.Maintaining -40°C~125°C as the operating temperature will maximize efficiency.
EEE-TP1V470AP Features
the ripple current is 270mA @ 100kHz.
the ripple current is 175.5mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~125°C