EEU-TA1J220
EEU-TA1J220
EEU-TA1J220
Panasonic Electronic Components
TA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 310mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5mm Radial, Can
SOT-23
EEU-TA1J220 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingBulk
Series TA
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 470mOhm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.0139mA
Ripple Current310mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.09
Impedance470mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 201.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 310mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:5909 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEU-TA1J220 Product Details
EEU-TA1J220 Overview
At full charge, the ripple current is 310mA @ 100kHz.In order to fully utilize 470mOhm, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the charge is at the lowest, the ripple current is 201.5mA @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 0.492 12.50mm.Voltage - Rated DC of 63V controls this capacitor.High efficiency requires an operating temperature of -40°C~125°C.
EEU-TA1J220 Features
the ripple current is 310mA @ 100kHz.
the ripple current is 201.5mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~125°C