EEE-FTJ471XAV
EEE-FTJ471XAV
EEE-FTJ471XAV
Panasonic Electronic Components
SMD AL LYTIC, ANTI-VIBRATION
SOT-23
EEE-FTJ471XAV Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series FT
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 470μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 390mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.327 8.30mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:4780 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEE-FTJ471XAV
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C