63MXG6800MEFCSN35X30
63MXG6800MEFCSN35X30
63MXG6800MEFCSN35X30
Rubycon
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
SOT-23
63MXG6800MEFCSN35X30 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2011
Series MXG
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 6800μF
Voltage - Rated DC 63V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.96357mA
Ripple Current3.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 3.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.1975A @ 10kHz
Diameter 35mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About 63MXG6800MEFCSN35X30
The 63MXG6800MEFCSN35X30 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C