2SCR512PFRAT100
2SCR512PFRAT100
2SCR512PFRAT100
ROHM Semiconductor
SOT-23
2SCR512PFRAT100 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Surface MountYES
Number of Pins 3
Transistor Element Material SILICON
Operating Temperature150°C TJ
PackagingCut Tape (CT)
Published 2016
Series Automotive, AEC-Q101
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Max Power Dissipation500mW
Terminal Position SINGLE
Terminal FormFLAT
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code not_compliant
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Number of Elements 1
Configuration SINGLE
Case Connection COLLECTOR
Power - Max 500mW
Transistor Application SWITCHING
Polarity/Channel Type NPN
Transistor Type NPN
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 100mA 2V
Current - Collector Cutoff (Max) 1μA ICBO
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 35mA, 700mA
Collector Emitter Breakdown Voltage30V
Current - Collector (Ic) (Max) 2A
Transition Frequency 320MHz
Frequency - Transition 320MHz
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
2SCR512PFRAT100 Product Details
2SCR512PFRAT100 Overview
DC current gain in this device equals 200 @ 100mA 2V, which is the ratio of the base current to the collector current.In VCE saturation, Ic is at its maximum value (saturated), and the vce saturation (Max) is 400mV @ 35mA, 700mA.In this part, there is a transition frequency of 320MHz.
2SCR512PFRAT100 Features
the DC current gain for this device is 200 @ 100mA 2V
the vce saturation(Max) is 400mV @ 35mA, 700mA
a transition frequency of 320MHz