2SCR514PFRAT100
2SCR514PFRAT100
2SCR514PFRAT100
ROHM Semiconductor
SOT-23
2SCR514PFRAT100 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Surface MountYES
Number of Pins 3
Transistor Element Material SILICON
Operating Temperature150°C TJ
PackagingCut Tape (CT)
Published 2016
Series Automotive, AEC-Q101
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 3
ECCN Code EAR99
Max Power Dissipation500mW
Terminal Position SINGLE
Terminal FormFLAT
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code not_compliant
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Number of Elements 1
Configuration SINGLE
Case Connection COLLECTOR
Power - Max 500mW
Transistor Application SWITCHING
Polarity/Channel Type NPN
Transistor Type NPN
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA 3V
Current - Collector Cutoff (Max) 1μA ICBO
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 15mA, 300mA
Collector Emitter Breakdown Voltage80V
Current - Collector (Ic) (Max) 700mA
Transition Frequency 320MHz
Frequency - Transition 320MHz
REACH SVHC Unknown
QuantityUnit PriceExt. Price
2SCR514PFRAT100 Product Details
2SCR514PFRAT100 Overview
This device has a DC current gain of 120 @ 100mA 3V, which is the ratio between the collector current and the base current.Vce saturation?means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 300mV @ 15mA, 300mA.Single BJT transistor contains a transSingle BJT transistorion frequency of 320MHz.
2SCR514PFRAT100 Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 3V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 15mA, 300mA
a transition frequency of 320MHz