16ZLG470MEFCTA8X16
16ZLG470MEFCTA8X16
16ZLG470MEFCTA8X16
Rubycon
ZLG 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.25A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
16ZLG470MEFCTA8X16 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series ZLG
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 470μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.25A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance28mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 687.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25A @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
16ZLG470MEFCTA8X16 Product Details
16ZLG470MEFCTA8X16 Overview
During full charge, the ripple current is 1.25A @ 100kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 687.5mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.689 17.50mm.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
16ZLG470MEFCTA8X16 Features
the ripple current is 1.25A @ 100kHz.
the ripple current is 687.5mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C