400WXA22MEFC16X20
400WXA22MEFC16X20
400WXA22MEFC16X20
Rubycon
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400WXA22MEFC16X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series WXA
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current187mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 187mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 280.5mA @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:11654 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400WXA22MEFC16X20
The 400WXA22MEFC16X20 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C