MAL205156472E3
MAL205156472E3
MAL205156472E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL205156472E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series 051 PEC-PW
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Solder
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 4700μF
Reference Standard IEC60384-4
Lead Pitch 12.4968mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.492 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.71mA
Ripple Current2.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance
In-Stock:884 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL205156472E3
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C