MAL213639151E3
MAL213639151E3
MAL213639151E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum Lytic 150uF 100V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1000mA 7000h 105C Ammo Pack
SOT-23
MAL213639151E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2012
Series 136 RVI
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 150μF
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.15mA
Ripple Current1A
Polarization Polar
Life (Hours) 7000 hours
Tan Delta 0.07
Impedance110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 500mA @ 100Hz
Diameter 16mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL213639151E3
The MAL213639151E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 150uF 100V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1000mA 7000h 105C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C