10ZLJ2700MG412.5X20
10ZLJ2700MG412.5X20
10ZLJ2700MG412.5X20
Rubycon
ZLJ 2700μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.8A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
10ZLJ2700MG412.5X20 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series ZLJ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 2700μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance25mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.82A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6A @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
10ZLJ2700MG412.5X20 Product Details
10ZLJ2700MG412.5X20 Overview
A full charge has a ripple current of 2.6A @ 100kHz volts.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 1.82A @ 120Hz.Seating height (Max) should be kept below 0.866 22.00mm.When operating at -40°C~105°C, high efficiency can be achieved.
10ZLJ2700MG412.5X20 Features
the ripple current is 2.6A @ 100kHz.
the ripple current is 1.82A @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C