MAL215919391E3
MAL215919391E3
MAL215919391E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
SOT-23
MAL215919391E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Series 159 PUL-SI
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
Capacitance 390μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 360mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Impedance270mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 2.02A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.828A @ 10kHz
Height Seated (Max) 2.244 57.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:489 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL215919391E3
The MAL215919391E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C