XC3S100E-5CPG132C
XC3S100E-5CPG132C
XC3S100E-5CPG132C
Xilinx
1.2V V 1.1mm mm FPGAs TFBGA 132
SOT-23
XC3S100E-5CPG132C Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Package / Case TFBGA
Number of Pins 132
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 132
ECCN Code EAR99
Terminal Finish TIN SILVER COPPER
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature 0°C
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 1.2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Pin Count132
Number of Outputs 72
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage1.2V
Supply Voltage-Max (Vsup) 1.26V
Temperature GradeOTHER
Number of I/O 83
RAM Size 9kB
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 2160
Number of Gates100000
Number of Logic Blocks (LABs) 240
Speed Grade 5
Number of Registers 1920
Combinatorial Delay of a CLB-Max 0.66 ns
Number of CLBs 240
Length 8mm
Height Seated (Max) 1.1mm
Width 8mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4496 items
XC3S100E-5CPG132C Product Details
XC3S100E-5CPG132C Overview
A TFBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 83 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 2160 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. During the installation of this device, 72 outputs were incorporated. In total, there are a total of 132 terminations on fpga chips. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 132 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. 100000 gates make up the basic block of its construction. Featuring 132 pins in total, it is a versatile device. The basic building block of the system is composed of 240 logic blocks (LABs). The registers used in the transfer of and storage of data are 1920 in number. In order to make the architecture work, 240 CLBs are used.
XC3S100E-5CPG132C Features
83 I/Os
132 LABs/CLBs
85°C gates