B43508A5277M062
B43508A5277M062
B43508A5277M062
TDK Electronics Inc.
Cap Aluminum Lytic 270uF 450V 20% (25 X 50mm) Snap-In 0.46 Ohm 1300mA 3000h 105C Bulk
SOT-23
B43508A5277M062 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 36 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Surface MountNO
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series B43508
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 270μF
Packing Method CARDBOARD
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 460mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.091238mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.2
Impedance640mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.3A @ 100Hz
Diameter 25mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Length 50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43508A5277M062
The B43508A5277M062 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 270uF 450V 20% (25 X 50mm) Snap-In 0.46 Ohm 1300mA 3000h 105C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C