EET-HC2G181HA
EET-HC2G181HA
EET-HC2G181HA
Panasonic Electronic Components
TS-HC 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
EET-HC2G181HA Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Number of Pins 2
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2005
Series TS-HC
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 180μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.013Ohm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.805mA
Ripple Current950mA
Test Frequency120Hz
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 950mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.33A @ 10kHz
Dissipation Factor15 %
Diameter 22mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:1469 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EET-HC2G181HA Product Details
EET-HC2G181HA Overview
During full charge, the ripple current is 1.33A @ 10kHz.A full performance of 1.013Ohm @ 120Hz requires the ESR (Equivalent Series Resistance).In the lowest charge, the ripple current is 950mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 1.457 37.00mm.With 15 % dissipation factor, it operates normally.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 400V.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
EET-HC2G181HA Features
the ripple current is 1.33A @ 10kHz.
the ripple current is 950mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 15 %
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -25°C~105°C