6.3ZLG100MEFCT56.3X7
6.3ZLG100MEFCT56.3X7
6.3ZLG100MEFCT56.3X7
Rubycon
ZLG 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 480mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
6.3ZLG100MEFCT56.3X7 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series ZLG
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 100μF
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current480mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance150mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 240mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
6.3ZLG100MEFCT56.3X7 Product Details
6.3ZLG100MEFCT56.3X7 Overview
If the charge is low, ripple current is 240mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.315 8.00mm (Max).If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~105°C.
6.3ZLG100MEFCT56.3X7 Features
the ripple current is 240mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~105°C